Tre kryeministret e vetme gra në historinë e Britanisë së Madhe dhe sekretet e tyre

schedule11:58 - 8 Shtator, 2022

schedule 11:58 - 8 Shtator, 2022

Mbretëria e Bashkuar ka pasur tre kryeministra gra: Margaret Thatcher (1979–1990), Theresa May (2016–2019) dhe Liz Truss (2022–tani).

Le të bëjmë një rishikim të vogël të tre protagonistëve të jetës politike britanike…

LIZ TRUSS

Një e diplomuar në shkollë publike, si “Zonja e Hekurt”, por me një diplomë në Filozofi, Shkenca Politike dhe Ekonomi nga Universiteti i Oksfordit, e njohur si “Zonja e Hekurt”, ajo bëri një karrierë si drejtuese biznesi, duke u ngritur në pozicionin e drejtoreshës tregtare të gjigantit të kompanive të naftës “Shell Oil and Gas Company”.

Fakte argëtuese: Kënga e saj e preferuar është “I Wanna Dance with Somebody” nga Whitney Houston!

MARGARET THATCHER

Margaret Thatcher shërbeu si kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar nga viti 1979 deri në vitin 1990 dhe si udhëheqëse e Partisë Konservatore të Mbretërisë së Bashkuar nga 1975 deri në 1990.

Ajo ishte gruaja e parë që mbajti këto dy poste. Ajo ishte kryeministrja më jetëgjatë e Mbretërisë së Bashkuar të shekullit të 20-të. Ajo njihej gjerësisht me pseudonimin “Zonja e Hekurt”.

Fakt argëtues: Para se të hynte në politikë, Thatcher punoi si shkencëtare ushqimore për akullore.

THERESA MAY

Si një figurë udhëheqëse në Partinë Konservatore, ajo pasoi David Cameron si Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar më 13 korrik 2016 dhe dha dorëheqjen si udhëheqëse konservatore më 7 qershor 2019. May është e martuar me Philip, një drejtor i marrëdhënieve me investitorët i punësuar nga Capital International.

Fakt argëtues: Ajo njihet për dashurinë e saj për modën dhe veçanërisht për këpucët unike. Gjatë një fjalimi në vitin 2002, ajo veshi këpucë me stampa leopardi!/abcnews.al