Tre këshilla si të shmangni alergjitë pranverore në shtëpi

schedule08:47 - 11 Mars, 2021

schedule 08:47 - 11 Mars, 2021

Pranvera sjell me vete alergjitë nga të cilat vuajnë shumë njerëz.

Ambienti i shtëpisë luan një rol të rëndësishëm i cili mund të përmirësojë ose përkeqësojë një situatë.

Nëse ndjekim disa rregulla themelore, sigurisht që mund të merremi me alergji në shtëpi më lehtë. Shihni tre këshilla të thjeshta

  1. Hiqni qilimat

Ata mund të sjellin nxehtësi në dimër, por nëse keni mundësi, më mirë t’i shmangni ato në pranverë. Qilimat kanë mbi vete mikrobet e shtëpisë, por edhe ato që i sillni nga jashtë si dhe shumë pluhur. Çdo dysheme e fortë, siç është druri ose pllaka, është e preferueshme nga qilima.

  1. Kufizoni lagështinë

Pluhuri dhe myku shumohen në çdo ambient me lagështirë mbi 50%. Mundohuni ta kufizoni sa më shumë që të jetë e mundur.

  1. Mbani shtratin tuaj të pastër

Sa më i çrregullt të jetë shtrati juaj, aq më shumë mikrobe dhe baktere hapësinore duhet të fshihen. Keni sa më pak sende në shtratin tuaj dhe lani çarçafë dhe batanije çdo javë./abcnews.al