Tre gjëra që asnjë grua nuk duhet të bëjë pas aktit seksual

schedule22:51 - 7 Qershor, 2021

schedule 22:51 - 7 Qershor, 2021

Sipas ekspertëve, ekzistojnë tre gjëra që gratë duhet të shmangin pas marrëdhënieve seksuale në mënyrë që të ruajnë higjienën e zones intime.

“Kur indet vaginale fryhen gjatë marrëdhënieve seksuale , mënyra se si reagon ndaj mjedisit ndryshon, duke krijuar një rrezik shumë më të madh të infeksionit”, shpjegon gjinekologu Leslie EF Page.

Kështu që këtu janë tre gjëra që nuk duhet të bëni kurrë, madje edhe pas një marrëdhënie seksuale intensive.

Mos lani me pastrues antibakterial

Larja pas marrëdhënies seksuale është e detyrueshme, por pastruesi antibakterial nuk është i nevojshëm siç shpjegojnë ekspertët. Mund të tingëllojë paradoksale, por larja me lëng antibakterial në zona të ndjeshme mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi, pasi mund të shkaktojë një reaksion alergjik nëse lëkura reagon ndryshe ndaj kimikateve në sapun, si dhe acarim dhe thatësi në vaginë. Është gjithashtu shumë e rëndësishme të siguroheni që uji që përdorni është plotësisht i pastër. “Nëse nuk mund ta pini, nuk mund ta përdorni as për t’u larë pas seksit”, thonë ekspertët.

Mos e neglizhoni të shkoni në tualet

Urinimi pas seksit rekomandohet për të zvogëluar rrezikun e infeksionit të traktit urinar. Sipas shkencëtarëve, gjatë seksit bakteret e ndryshme që qarkullojnë në trup çohen në fshikëz, me rezultat që rreziku i infektimit atje pas seksit është i lartë. Sidoqoftë, nuk është e nevojshme të nxitoni në tualet menjëherë pas marrëdhënies seksuale. Mos u ndje i shtypur nga koha. Nga ana tjetër, mos lejoni që koha të kalojë dhe të bini në gjumë duke lënë këtë lëvizje të rëndësishme për mëngjes, sepse mund të provojë të jetë një gabim i madh.

Mos u lani me partnerin tuaj

Një xhel romantik dushi mund të tingëllojë perfekt pas marrëdhënieve seksuale, por e njëjta gjë nuk vlen për pjesët e ndjeshme të trupit të një gruaje. Takimi me partnerin tuaj seksual në vaskë të nxehtë do të thotë që ju jeni të ekspozuar ndaj baktereve në lëkurën tuaj dhe anusin, ndërsa ekspozimi i gjerë ndaj ujit mund të zvogëlojë efektivitetin e barrierës antimikrobike të lëkurës suaj. “Kur vulva fryhet në përgjigje të zgjimit seksual, ajo zbulon hapjen e vaginës, që do të thotë se ka më shumë mundësi për infeksion”, shpjegon gjinekologu/abcnews.al