Tre gjëra që asnjë femër nuk duhet të bëjë pas seksit

schedule21:29 - 15 Mars, 2022

schedule 21:29 - 15 Mars, 2022

Sipas ekspertëve, janë tre gjëra që femrat duhet të shmangin pas marrëdhënieve seksuale për të ruajtur higjienën e zonës së ndjeshme.

“Kur indet vaginale lubrifikohen, fryhen dhe fërkohen gjatë marrëdhënies seksuale, mënyra se si reagon ndaj mjedisit ndryshon, duke krijuar një rrezik shumë më të madh të infeksionit”, shpjegon gjinekologia Leslie Faqe.

Pra, lexoni tre gjëra që nuk duhet t’i bëni kurrë, edhe pas një marrëdhënieje seksuale pasionante dhe intensive.

Mos u lani me pastrues antiseptik

Larja pas marrëdhënieve seksuale është e detyrueshme, por pastrues antiseptik nuk është i nevojshëm siç shpjegojnë ekspertët. Mund të tingëllojë e çuditshme, por larja me lëng antiseptik në zonat e ndjeshme mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë, pasi ka të ngjarë të shkaktojë reaksion alergjik nëse lëkura reagon ndryshe ndaj kimikateve në sapun, si dhe acarim dhe tharje në vaginë.  Është gjithashtu shumë e rëndësishme të siguroheni që uji që përdorni të jetë plotësisht i pastër. “Nëse nuk mund ta pini, nuk mund ta përdorni as për t’u larë pas seksit”, thonë ekspertët.

Mos e neglizhoni vizitën në tualet

Urinimi pas seksit rekomandohet për të reduktuar rrezikun e infeksionit urinar. Sipas shkencëtarëve, gjatë seksit bakteret e ndryshme që qarkullojnë në trup çohen në fshikëzën e urinës, me rezultat që rreziku i infektimit atje pas seksit është i lartë. Megjithatë, nuk është e nevojshme të nxitoni për në tualet menjëherë pas marrëdhënies. Mos u ndjeni nën presion nga koha. Nga ana tjetër, mos lejoni që koha të kalojë dhe bini në gjumë duke e lënë këtë lëvizje të rëndësishme për mëngjes, sepse mund të rezultojë një gabim i madh.

Mos u lani me partnerin

Një larje romantike mund të tingëllojë perfekt pas marrëdhënies seksuale, por e njëjta gjë nuk vlen për pjesët e ndjeshme të trupit të një gruaje. Takimi me partnerin tuaj seksual në vaskë do të thotë që jeni të ekspozuar ndaj baktereve në lëkurë dhe anus, ndërsa ekspozimi i gjerë ndaj ujit mund të zvogëlojë efektivitetin e barrierës antimikrobike të lëkurës tuaj. “Kur vulva fryhet në përgjigje të zgjimit seksual, ajo zbulon hapjen e vaginës, që do të thotë se ka një shans më të madh për infeksion”, shpjegon Dr. Faqe./abcnews.al