Tre arsye për të zgjedhur kokoshkat si një vakt të lehtë

schedule14:12 - 25 Shtator, 2022

schedule 14:12 - 25 Shtator, 2022

Kokoshkat janë një vakt mjaft i shëndetshëm dhe i lehtë, por gjëja kryesore është t’i shijoni pa substanca yndyrore dhe pa sasi të tepërt kripe.

Kështu mund ta zgjidhni mbi ushqimet e tjera pasi është edhe shumë i shijshëm.

Shikoni më poshtë tre arsye për t’i pëlqyer:

  1. Një sasi e barabartë me tre gota, rreth 25 gramë, siguron 3 gram fibra ngopëse dhe 3 gram proteina.
  2. Kokoshkat nuk përmbajnë sheqer dhe kanë zero kolesterol.
  3. Avantazhi më i madh i kokoshkave që i bën ato një vakt ideal janë kaloritë minimale, pasi tre filxhanë japin vetëm 93 kalori!

Megjithatë, mos bini në grackën e shtimit të vajit ose gjalpit kur bëni kokoshka në shtëpi. Nëse blini kokoshka të gatshme nga supermarketi, lexoni me kujdes etiketën e produktit për t’u siguruar që nuk përmban sheqer apo kripë të shtuar./abcnews.al