Transport nga Vlora në Shkodër: Sekuestrohen 95 kg kanabis dhe 11 mijë euro, 4 të arrestuar

schedule11:10 - 31 Maj, 2020

schedule 11:10 - 31 Maj, 2020

Në Lezhë është goditur një tjetër tentativë për trafikimin e lëndëve narkotike. Me finalizimin e operacionit “Gjadëri” janë sekuestruar 95 kg cannabis sativa, 3 automjete, 8 aparate celularë dhe 11.000 euro. Ndërsa, në pranga janë vënë katër persona.

Njoftohet se lënda narkotike po transportohej me një automjet tip BMW nga Vlora në drejtim të Shkodrës me qëllim trafikimin. Pas ndërhyrjes, policia arriti që të bllokonte automjetin, me drejtues qytetarin me iniciale K. D.

Lënda narkotike u gjet në sedijen e pasme dhe në bagazh të mjeti tip “BMW” që po bënte transportimin. Gjithashtu, nga kontrolli i ushtruar në të tre mjetet u gjetën dhe u sekuestruan 11.000 eurot.

Në flagrancë është arrestuar drejtuesi i mjetit K. D., 23 vjeç, banues në Shkodër ndërsa janë ndaluar gjithashtu K. L., 28 vjeç, A. T., 32 vjeç, banues në Vlorë dhe K. T., 50 vjeç, banues në Shkodër, të cilët ndodheshin në dy mjetet që po kontrollonin rrugën.

Njoftimi:

Lezhë

Goditet një tjetër tentativë për trafikim të lëndëve narkotike.

Finalizohet operacioni policor i koduar “Gjadëri”.

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Lezhë.

Sekuestrohen 95 kg lëndë narkotike cannabis sativa, 3 automjete, 8 aparate celularë dhe 11.000 euro.

Vihen në pranga 4 shtetas.

Në zbatim të planit të masave për shtimin e kontrolleve në të gjithë territorin e qarkut Lezhë, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, si dhe mbi bazën e informacioneve të siguruara në rrugë operative se në një automjet po transportohej lëndë narkotike nga Vlora në drejtim të Shkodrës, me qëllim trafikimin, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në DVP Lezhë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Lezhë, organizoi dhe finalizoi me sukses operacionin policor të koduar “Gjadëri”.

Gjatë operacioni u bë i mundur identfikimi dhe lokalizimi i automjetit që dyshohej se mund të transportonte lëndën narkotike  dhe në fshatin Gjadër, Lezhë, shërbimet e Policisë ndërhynë duke bllokuar mjetin tip “BMË”, me drejtues shtetasin K. D.

Gjatë kontrollit të mjetit u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, në sediljen e pasme dhe në bagazh, 95 kg lëndë narkotike, e dyshuar cannabis sativa.

Nga veprimet e shpejta profesionale dhe hetimore rezultoi se mjeti tip “BMË” që transportonte lëndën narkotike paraprihej nga 2 mjete të tjera, me qëllim vënien në dijeni në rast konstatimi të pikave të kontrollit nga ana e Policisë.

 

Gjithashtu, nga kontrolli i ushtruar në të tre mjetet u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 11.000 euro.

Në vijim të veprimeve, Policia ka bërë arrestimin në flagrancë të drejtuesit të mjetit në të cilin u gjet lënda narkotike, shtetasin K. D., 23 vjeç, banues në Shkodër dhe ka bërë ndalimin e shtetasve K. L., 28 vjeç, A. T., 32 vjeç, banues në Vlorë dhe K. T., 50 vjeç, banues në Shkodër, të cilët ndodheshin në dy mjetet që po kontrollonin rrugën.

Policia, nën drejtim e Prokurorisë dhe në bashkëpunim me DVP Vlorë dhe DVP Shkodër, po punon për dokumentimin e plotë të kësaj ngjarjeje, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë rast të tentativës për trafikim të lëndëve narkotike.

Materialet iu referuan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve, kryer në bashkëpunim”.