Totenhem e Liverpul, dy mrekullitë angleze në Evropë

schedule11:20 - 9 Maj, 2019

schedule 11:20 - 9 Maj, 2019

Totenhemi ishte mrekullia e dytë e Championsit, pas Liverpulit. Jehonë e madhe në të gjithë botën pas suksesit të skuadrës londineze ndaj Ajaksit dhe kualifikimit për në finale.

Nuk u desh të kalonte shumë kohë që këto skena të përsëriteshin.

Një tjetër mrekulli pritej të ndodhte në Ligën e Kampionëve, dhe strategu i saj u përmendi lojtarëve të tij pikërisht Liverpulin.

Totenhem Hotspuri në finalen angleze të Madridit do të thotë Championsi më i çmendur i të gjitha kohëve, me përmbysjet që nuk ishin parë kurrë.

Strategu i Totenhemit ishte pikërisht trajneri Maurisio Poçetino, që frymëzoi skuadrën për të fituar 3-2 në Amsterdam ndaj Ajaksit, edhe pasi humbi 0-1 ndeshjen e parë, edhe pasi humbi 0-2 pjesën e parë.

“Faleminderit futboll, – u shpreh ai në mes të emocioneve, – e kam të vështirë të flas, emocionet nuk po më lejojnë. Lojtarët e mi janë heronj, ndërsa Lukas Moura është superhero. Këtë e kam thënë që vjet. Është shumë e vështirë të konkurrosh në këtë nivel, dhe është fat i madh për mua që jam trajner i kësaj skuadre”.

Nëse Liverpulit I munguan Salah e Firmino, dhe kualifikimin ia dhanë Origi, Vajnaldum apo Shaqiri, Spërsat nuk kishin yllin kryesor, Harri Kejn, dhe triumfin e siguroi Lukas Moura.

Ai realizoi në minutat 55, 59 dhe 96, për fitoren 3-2.

Braziliani ishte pa asnjë dyshim, njeriu më i lumtur në stadium.

“Pa dyshim kjo është dita më e madhe e karrierës sime, – tha sulmuesi, – e pabesueshme të shënosh 3 gola në gjysmëfinale të Championsit. Një mbrëmje shumë emocionuese. Futbolli është i mrekullueshëm dhe të jep një moment kaq të veçantë sa ky”!

Gazetat në Angli, Holandë dhe gjithë Europën mbetën të mrekulluara.

“Deili Star”: Krejtësisht angleze! Moura ishte vendimtari, ndërsa Spërsat arritën finalen!

“Deili Meil”: Anglia mund të bëhet vendi I parë me të katër ekipet finaliste të kupave të Europës, nëse Arsenali dhe Çelsi kualifikohen!

Hidhërimi ishte I madh në Holandë pasi pesë herë kampionët e Europës dominuan pjesën e parë, duke shënuar me anë të kapitenit De Ligt dhe sulmuesit Zijeç.

Ata kishin fituar edhe në Londër me golin e De Bekut, por kjo nuk mjaftoi.

Gazeta “De Telegraf” thekson: Mallkimi I 8 majit godet përsëri Ajaksin! Në këtë datë ka humbur tituj apo është eleminuar në 1977, 1988, 1994, 2011, 2016 dhe 2019!

“L’Ekip” në Francë: Lukasi shekullor! Finalja e Championsit, pra, do të jetë 100 për qind angleze! Totenhemi u bashkua me Liverpulin pas një mrekullie të krahasueshme me atë të të kuqve!

“Marka” spanjolle perifrazon titullin e himnit britanik: Zot, ruaje Championsin! Një tjetër mbrëmje e pabesueshme tregoi se është një garë e papërsëritshme dhe e paprekshme!

“La Gazeta delo Sport” në Itali: Champions që nuk është parë kurrë! Totenhemi përmbys Ajaksin, finale me Liverpulin! Gol në minutën e 96-të!

“Bild” në Gjermani: Champions, mrekullia e radhës e gjysmëfinaleve! Dramë në minutat shtesë, Totenhemi përmbys Ajaksin me 3 gola!

Kënaqësi e madhe për argjentinasin Poçetino edhe nga Argjentina e tij.

Gazeta “Ole”: Poçetino në finale! Ata janë kampionët! Totenhemi rikuperoi 3 gola në 45 minuta, Europa do të jetë për anglezët!

Totenhemi arriti në finalen e parë të Championsit në histori, ndërsa do të ketë përballë një kundërshtar me shumë më tepër përvojë, si 9 herë finalisti Liverpul.

Gjithsesi, pas kësaj që ndodhi me Ajaksin, vetëm besimi që nuk mungon./ABC News Albania 24/7