Tortura ndaj lopëve në fshatin grek, i ushqejnë vetëm për çiftëzim e më pas i lënë të ngordhin nga uria

schedule15:29 - 11 Gusht, 2022

schedule 15:29 - 11 Gusht, 2022

Një ngjarje e pazakontë është shënuar në një fshat të Greqisë, ku lopët në pronësi të një personi të vetëm, ushqehen një herë në 15 ditë dhe vdesin nga uria.

Katrina Tsantali , autorja e librave për fëmijë dhe themeluese e organizatës bamirëse“A Little Shelter”, e cila merret me kujdesin dhe birësimin e kafshëve, ka ndarë rastin në një postim në Instagram, duke duken qartë kushtet tragjike në të cilat lopët jetojnë në fshatin Zervohori të Thesprotisë.

“Ato kanë një pronar, vdesin nga uria dhe qëndrojnë aty ku kanë rënë derisa të përthithen nga toka mëmë”, shkruan ajo.

Tsantali shtoi se tashmë ka bërë padi në Prokurorinë e Igumenicës, ndërsa përgjigja e policisë kur ka paraqitur të dhënat ka qenë se “mund të veprojnë vetëm me veterinerin e Qarkut”.

“Një ekspert i bagëtive, më ka informuar pasi kam parë këto pamje se këto kafshë hanë nga pak një herë në 15 ditë për të qëndruar gjallë (sa të munden) dhe për të qenë në gjendje të çiftëzohen”, shtoi autorja.

Postimi i plotë i Katrina Tsantali:

“Janë njerëzit që i duan kafshët e tyre. Ka disa që, duke synuar vetëm subvencionet, marrin kafshë dhe … kush merret më tej? Zakonisht ka një çek. Këtu nuk ka çek EDHE pas një procesi gjyqësor. Të premten e kaluar, mora një mesazh privat në inbox me fotot e paraqitura (dhe disa shtesa) dhe se si një fshat i tërë “bie erë bajge”. Kafshët që kanë një pronar, vdesin nga uria dhe qëndrojnë aty ku kanë rënë derisa të përthithen nga toka mëmë. Përgjigja e policisë (që nga e hëna kur avokati ynë ka bërë padi në Prokurorinë e Igumenicës kundër pronarit F.Z.) është se mund të veprojnë vetëm me veterinerin e Rajonit. Dhe kreu i shërbimit veterinar të bashkisë, pas komunikimit të përditshëm me zotin Kassandrinos, po tallet me ne ndërsa tashmë ka vënë në dijeni seleksionuesin. Deri më tani, Veterineri i Qarkut nuk ka kontrolluar ende asnjë nga lopët e paraqitura në foto. Policia ende nuk gjen arsye për të shkuar atje.

Një ekspert i bagëtive, ai më informoi pasi pa këto foto se këto kafshë hanë sa më pak një herë në 15 ditë për të mbajtur veten gjallë (për aq kohë sa munden) dhe për të qenë në gjendje të çiftëzohen. Të lindin viça që shiten për mish. Abuzimi, tortura ekstreme por… çdo gjë që shkon në xhep është e mirë!

Nëse shërbimi veterinar konstaton se lopët e paraqitura janë në gjendje të mirë shëndetësore, kundër shefit të shërbimit veterinar të prefekturës Thesproti do të ngrihet një padi shtesë për shkelje të detyrës zyrtare.

Tashmë kemi gjetur hapësirë ​​që kafshët të akomodohen dhe të marrin trajtimin e nevojshëm. Gjithçka që duam është që ligji të zbatohet në mënyrë që t’i mbrojmë ato para se të jetë tepër vonë (për të gjithë).

Që diçka të funksionojë në këtë vend, media duhet të përfshihet dhe ta bëjë atë një çështje “virale”. /abcnews.al