“Tirana e Nonës”, rrëfimet e Blendi Fevziut

schedule09:15 - 12 Nëntor, 2019

schedule 09:15 - 12 Nëntor, 2019

“Tirana e Nonës”, ky libër është shkruar për tre njerëz të rëndësishëm që shënjuan fëmijërinë e gazetarit Blendi Fevziu. Bëhet fjalë për tre gra, të cilat kanë ndikuar në formimin e tij kur ishtë fëmijë.

Ato ishin shtërgjyshja e tij Nigjari ose Nona siҫ ai e quan në libër. E dyta ishte motra e strëgjyshes, Ganimeti ose teta Meti siҫ i thërriste ai. E treta ishte Sybija ose shkurt Bibia, e cila do të ishte si një nënë më shumë për mamanë e Fevziut.

I ftuar në emisionin “ABC e mëngjesit” të Enkel Demit, gazetari shpjegon përse këto tre gra kanë patur kaq shumë ndikim në jetën e tij.

“Një miksim i të gjithave kohërave, një pjesë e historive të përditshme të Shqipërisë, libri reflekton stilin e të jetuarit dhe mënyrën se si ka ndryshuar shteti shqiptar”, tha Fevziu.

“Historia nis me stërgjyshen time, ajo ishte një grua shumë e dedikuar ndaj meje. Ishte një grua që të paktën kur e kam njohur unë ishte midis të 70-ve, kur ndërroi jetë ishte 80-vjeçare. Nuk kishte asgjë të veçantë, ishte një grua fare e zakonshme si shumë gra në Shqipëri që e kishte ndërtuar jetën e saj përmes shumë fatkeqësive, ndryshimeve, transformimeve. Ishte një prej atyre rasteve tipike kur jeta nis bukur dhe përfundon mes shumë problemeve, por në fund të jetës së saj, njeriu ndjen një lloj pajtimi”, shprehet Blendi Fevziu.

Gazetari thotë se midis gjyshërve apo stërgjyshëve, krijohet një lidhje e veçantë me nipërit dhe mbesat.

Gazetari rrëfen me emocion momentin kur është gjetur në një tavolinë me një kuzhinier shumë të famshëm: “Kur po i shpjegoja gatimin për byrekun shqiptar më saktësisht duke i thënë se është më i miri, jam surprizuar nga përgjigja që mora”, tha Fevziu. Kuzhinieri më bëri të kuptoj se ka qënë një byrek i gatuar me dashuri, ndaj dhe kisha marrë një emocion të tillë.

Fevziu rrëfen detaje të hollësishme të librit. Gjatë bashkëbisedimit në studio tregon për gjyshen se si e martuan me një burrë më të madh se ajo në moshë i cili ishte shumë i famshëm.

“Ishte ministër i Brendshëm në Shqipërinë e kohës. Por ai, për arsye të zhvillimeve politike, u konfliktua me Zogun dhe u detyrua të dilte në pension. Ndërkohë që sapo kishin lindur dy fëmijët e parë të saj, pra 25-26 vjeçe ngeli e ve, sepse burri ndërroi jetë. Kështu që imagjino një grua 25 vjeç të ngelet me dy fëmijë dhe gjithë jetën e saj mundohet të mbijetojë. Deri në vitet e mbretërisë, me gjithë mllefin e madhe që kishin me Zogun, nuk e duronin dot, kishte një lloj mirëqenie që vinte nga pronat. Pastaj erdhi komunizmi i mori të gjitha pronat dhe filloi t’i persekutonte. Edhe pse nuk patën probleme me komunizmin, thjesht fakti që ju mori çdo mundësi të çdo prone, por ju la shtëpitë. Dhe në fund të jetës së tyre, ju duk sikur edhe komunizmi nuk merrej më me to. Dhe ato ngelën në një botë që filluan të projektonin vetëm vitet e lumtura. Është shumë e çuditshme se si njeriu në pleqëri, nuk kujton asgjë nga gjërat e hidhura”, tha Fevziu.

Blendi Fevziu e cilëson librin si një përmasë personale lirie: “Kam 20-25 vjet që dua ta shkruaj këtë libër, ka personazhe që i kam ballafaquar rrëfimet e tyre dhe i kanë dalë të pavërteta, tha ndër të tjera gazetari.

“Tirana e Nonës” është libri i autorit Blendi Fevziu, i cili do të jetë pjesë e Panairit të Librit./abcnews.al