Tifozët e një skuadre humbëse janë në rrezik më të madh: Shkencëtarët kanë zbuluar se çfarë ndodh me trupin tonë kur shikojmë futboll

schedule18:19 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 18:19 - 6 Dhjetor, 2022

Kupa e Botës është në zhvillim e sipër, kështu që shumë prej nesh kalojnë orët e mbrëmjes duke parë ndeshjen dhe duke u përpjekur për ekipin tonë të preferuar.

Fakti është se gjatë lojës jemi shumë të tensionuar dhe nervozë, presim gola dhe ndjejmë emocione të mëdha, shkruan abcnews.al.

Shkencëtarët gjithashtu trajtuan këtë temë me qëllimin për të zbuluar se çfarë ndodh në trupin tonë ndërsa ne shikojmë lojën dhe brohorasim.

Tifozët e skuadrave të humbura kanë 20 për qind më shumë gjasa të kenë probleme serioze me zemrën.

Ata që bëjnë tifo për ekipin fitues kanë 20 për qind më pak gjasa të pësojnë një atak në zemër ose goditje në tru.

Botimet në Journal of Sports Sciences zbuluan se sulmet kardiovaskulare mund të shkaktohen nga përpjekjet e mëdha mendore dhe emocionet e turbullta, të tilla si ne duke parë një ndeshje vendimtare.

Gjithashtu, meshkujt që konsumojnë alkool dhe produkte të duhanit gjatë lojës rrisin rrezikun e problemeve me zemrën atë ditë. /G.D abcnews.al/