Thirrjet e presidentit për referendum, Gjata: Qëndresa e Metës e drejtë, ky regjim po shkatërron demokracinë

schedule19:47 - 22 Nëntor, 2019

schedule 19:47 - 22 Nëntor, 2019

Thirrjet e Presidentit Meta drejtuar popullit shqiptar për një referendum, juristi, Çlirim Gjata i ka vlerësuar si të drejta. Në një lidhje telefonike për “ABC News”, Gjata tha se vendi është në një moment politik shumë të rëndësishëm.

“Ky është një moment politik shumë i rëndësishëm që presidenti po shfaq për gjendjen e rëndë ku ndodhet shteti dhe me manovrat që po bën qeveria për të kapur drejtësinë, qëndresa e Metës është shumë e drejte. Nga pikëpamja teknike, duhet zgjidhur njëherë se çfarë referendumi do jetë dhe për cilën çështje”, tha Gjata.

Sipas tij referuar Kushtetutës populli e ka të drejtën e referendumit. “Popullit i është dhënë e drejta e referendumit me Kushtetutë, por mënyra se si është ndërtuar kjo  e drejtë është e vështirë që të arrihet”, deklaroi Gjata.

Çështja është e një rëndësie të jashtëzakoshme, ky regjim po shkatërron demokracinë, tha Gjata.

“Vendimi i Metës është i rëndësisë së veçantë, ka disa procedura penguese për shkak të mënyrave sesi janë sjellë procedurat, duhet të dalë njëherë çështja se për çfarë do të jetë rëferendumi për të vlerësuar më pas në Parlamenti ka hapësira ligjore për ta bllokuar”, tha ndër të tjera Gjata.

Theksojmë që Presidenti Ilir Meta tha në një konferencë të jashtëzakonshme se do të bëjë gjithçka për të bërë referendum në mbrojtje të Kushtetutës, ndërsa kërkoi mbështetjen e mbarë popullit shqiptar për këtë lëvizje.

“Unë do të qëndroj si kryegarant i Kushtetutës dhe do iu kundërvihem me gjithë forcat e mia përpjekjeve shkatërrimtare dhe antikombëtare. Shqiptarët të marrin fatin e tyre në dorë, që fëmijët e tyre të mos ikin më. Shqipëria do të drejtohet vetëm me Kushtetutë, jo me rezolutë. Kushtetuta është vija e kuqe flakë, Shqipëria nuk do të jetë shpresëhumbur”, deklaroi Meta.

/abcnews.al