The Special Court of Appeals sets the next session date for Saimir Tahiri

15:15 | 24/02/202015:150

The Special Court of Appeal has set the date for the first hearing session for Saimir Tahiri’s case.

Sources for ABC News said that the Court has decided to hold the hearing session on March 12 at 9:00 am.

Former minister seeks for innocence in Appeal, while prosecution convicts him for “narcotics trafficking” and “structured group”.

In the first instance Tahiri was convicted of “abuse of his duty”.

The former Serious Crimes Prosecutor demanded 8 years in prison for Tahiri while the court sentenced him to three years in prison probation./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono