Tentuan të kalojnë 4 emigrantë drejt Kosovës, arrestohen 2 trafikantët në Tiranë

schedule16:13 - 8 Dhjetor, 2020

schedule 16:13 - 8 Dhjetor, 2020

Dy persona janë arrestuar në Tiranë, pasi tentuan që të transportonin 4 emigrantë kundrejt fitimit, ndërsa është sekuestruar një makinë dhe disa celularë. Të arrestuarit janë B.S. 40 vjeç, banues në Tiranë dhe F.N. 30 vjeç, banues në Mat.

Dy të arrestuarit në bashkëpunim me njëri-tjetrin si dhe persona të tjerë shqiptarë dhe të huaj dyshohet se me mjetet e tyre private kundrejt shpërblimit monetar kanë tentuar të transportojnë 4 emigrantë të paligjshëm në Tiranë me qëllim transportimin e tyre drejt qytetit të Kukësit me qëllimin final kalimin e tyre drejt Kosovës dhe më pas drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” e kryer në bashkëpunim./ db/Abcnews.al