Të shtëna me armë në stacionin e metrosë në Uashington, një i vrarë dhe një i plagosur

schedule17:16 - 1 Shkurt, 2023

schedule 17:16 - 1 Shkurt, 2023

Të shtëna me armë kanë ndodhur mëngjesin e së mërkurës (me orën lokale) në një stacion metroje në Uashington, si pasojë e të cilit një person ka mbetur i vrarë dhe të paktën një tjetër është plagosur, sipas informacioneve të policisë lokale. Në të njëjtën kohë, autori është dërguar në polici.

Incidenti ndodhi në orën 9:20 të mëngjesit në stacionin Potomac Avenue në kryeqytetin amerikan .

Sipas autoriteteve, sulmuesi fillimisht ka qëlluar një person pranë portës së stacionit dhe e ka detyruar të zbresë në platformën e metrosë, duke kërkuar ndihmë. Më pas ai qëlloi një person të dytë, i cili nuk mbijetoi.

Autori ndodhet në paraburgim, ndërsa rrugët e veçanta janë pezulluar ndërkohë që po kryhen hetimet.