Të rrethuar prej javësh, evakuohen civilët nga uzina Azovstal në Mariupol

schedule07:52 - 8 Maj, 2022

schedule 07:52 - 8 Maj, 2022

Të gjithë të moshuarit, gratë dhe fëmijët janë evakuuar nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal në Mariupol.

Operacioni filloi një javë më parë, i koordinuar nga OKB dhe Kryqi i Kuq, të cilët nuk e kanë konfirmuar lajmin.

Forcat ukrainase po qëndrojnë në fabrikën e bombarduar rëndë, pjesa e fundit e qytetit që nuk është nën kontrollin rus.

Rusia ka rrethuar fabrikën për javë të tëra, duke kërkuar dorëzimin e mbrojtësve të saj nga batalioni Azov.

Vendndodhja e të evakuuarve nuk është ende e qartë, por zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk tha se kjo pjesë e operacionit humanitar tashmë ka përfunduar.

Në të kaluarën, u deshën ditë të tëra që të evakuuarit të arrinin në territorin e kontrolluar nga Ukraina.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se më shumë se 300 civilë ishin shpëtuar nga uzina, megjithëse ministria ruse e Mbrojtjes dha një numër shumë më të ulët, duke thënë se 51 persona ishin evakuuar gjatë një periudhe prej tre ditësh.

Zelensky tha se përpjekjet diplomatike po vazhdojnë për të nxjerrë personelin ushtarak nga Mariupol.

Kapja e Mariupolit është e rëndësishme për trupat ruse, sepse do t’i lejojë ata të krijojnë një urë tokësore midis Krimesë dhe rajonit të Donbasit, si dhe t’u japë atyre kontrollin e plotë të më shumë se 80% të vijës bregdetare të Detit të Zi të Ukrainës.

Por në përpjekjen e tyre për ta bërë këtë, ata kanë goditur Mariupolin me artileri, raketa dhe raketa duke dëmtuar ose shkatërruar më shumë se 90% të qytetit./abcnews.al/