“Të moshuarit do të kenë shërbim në familje”, Manastirliu prezanton planin

schedule16:03 - 1 Tetor, 2019

schedule 16:03 - 1 Tetor, 2019

Në Ditën Botërore të Moshuarve, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka prezantuar Planin Kombëtar të Moshimit.

Për herë të parë sipas ministres Ogerta Manastirliu do të ofrohen shërbime në familje për të moshuarit.

Ato do te financohen nga fondi special qe ministria ka vendosur ne dispozicion te bashkive.

Plani i Veprimit 2020-2025 parashikon qe  mbrojtja dhe përfshirja sociale për çdo të moshuar në nevojë të fillojë me garantimine e ofrimit të shërbimeve të integruara social – shëndetësore, nga i cili pritet të përfitojnë 100.000 të moshuar.

Plani parashikon gjithashtu ngritjen e 10 qendrave ditore komunitare në të gjithë vendin si dhe ngritjen e një qendre të re rezidenciale për 100 të moshuar./ABC News Albania 24/7