Të fshehur prej më shumë se një viti, ushtarët ukrainas shpëtohen nga rajonet e pushtuara ruse

schedule10:55 - 30 Shtator, 2023

schedule 10:55 - 30 Shtator, 2023

Dy ushtarë ukrainas janë shpëtuar në një operacion special pasi kaluan më shumë se një vit e gjysmë të fshehur në rajonet e pushtuara nga Rusia të Ukrainës.

Ata u plagosën rëndë ndërsa luftonin kundër trupave të Moskës dhe nuk ishin në gjendje të “dilnin vetë”, thuhet në një mesazh në Facebook.

“Gjatë gjithë kësaj kohe, ata fshiheshin ilegalisht dhe me sukses, falë vendasve”, thanë autoritetet.

“U vendos që të kryhej një operacion special për shpëtimin dhe evakuimin e ushtarëve, përgatitja dhe zbatimi i të cilit iu besua njësisë speciale të Marinës Angels. Falë përpjekjeve të përbashkëta, një ditë më parë, dy ushtarë që kishin qenë në territorin e pushtuar për më shumë se një vit e gjysmë u shpëtuan nga territori i kontrolluar nga Ukraina”, thuhet në deklaratë.

/abcnews.al