Tani po hyni në botën e fitnesit? Kjo është e vetmja këshillë që ju nevojitet

schedule14:28 - 23 Shkurt, 2023

schedule 14:28 - 23 Shkurt, 2023

Sado klishe të duket, përparimi vjen një ditë, një vakt, një stërvitje në një kohë. Duke hyrë në zonën e fitnesit, filloni t’i kushtoni vëmendje dietës suaj dhe të ushtroni me oreks të madh. Ju vendosni synime afatgjata dhe bëni mire, por e ardhmja shpesh duket e frikshme.

Shumica prej nesh e nisim pa sfond, ecim në palestër dhe përballemi me kaos. Nuk e kemi idenë se si të kryejmë ushtrime, ndoshta na tremb kur shohim njerëz që dinë se çfarë po bëjnë, ndoshta na vjen turp të pyesim. Por si e bënë atë?

Çelësi qëndron tek këmbëngulja. Këmbëngulni, ndiqni programin dhe rezultati do të vijë. Askush nuk mund t’ju garantojë se sa shpejt do të ndodhë kjo, por do të ndodhë dhe varet nga ju.

Për shembull, humbja e 20 kilogramëve duket e tepërt dhe ndoshta e pamundur. Megjithatë, nëse e shihni si një proces të tërë që do t’ju çojë drejt qëllimit, por gjithashtu do të ndryshojë stilin tuaj të jetesës, gjëja ndryshon. Është si një shkallë e madhe, po, është e lodhshme të ngjitesh, por nëse e merr një shkallë në një kohë, nuk është aq keq.

Gradualisht, do të shihni se rezultati po vjen dhe qëllimi përfundimtar nuk është i pamundur. Do të jeni më të motivuar, aq më shumë do të shihni se çfarë mund të arrini. Në përfundim, këmbëngulja është gjithçka që ju nevojitet./abcnews.al