Superushqimi krokant që mbron sytë dhe zemrën

schedule07:44 - 20 Tetor, 2021

schedule 07:44 - 20 Tetor, 2021

E shijshme dhe krokante, ndonjëherë e zhurmshme në përtypjen e tyre, karotat janë një nga perimet e pakta që ne i shijojmë gjatë gjithë vitit, duke arritur kulmin në vjeshtë dhe dimër. Në fund të fundit, kush mund t’i rezistojë një supe me karrota të nxehtë ose një sallatë me lakër-karrota, madje edhe një tortë karrote?

Karotat, përveç shijes së tyre, janë edhe ushqime të shëndetshme, pasi kanë përfitime të shumta shëndetësore. Është i pasur me fibra, minerale dhe vitamina A, K dhe E, ndërsa në të njëjtën kohë nuk kanë shumë kalori (një karotë ka 25 kalori).

Por si saktësisht karrotat na ndihmojnë të qëndrojmë të shëndetshëm? Zbulojeni më poshtë.

Ato përmirësojnë shikimin

Si mund të mbrojnë karotat shikimin tonë ? Veçanërisht e dobishme për sytë tanë është vitamina A që ato përmbajnë, mungesa e së cilës mund të çojë në tharjen e syve. Mund të mos tingëllojë si një sëmundje serioze, por mund të çojë në verbëri ose vështirësi për të parë në fazat e hershme.

Në fakt, tek fëmijët, mungesa e kësaj vitamine është një nga shkaqet kryesore të verbërisë, por mund të parandalohet. Sidoqoftë, shumica e njerëzve nuk ka gjasa të përmirësojnë shikimin e tyre duke ngrënë karota nëse nuk kanë mungesë të vitaminës A.

Dy antioksidantë të tjerë të gjetur në karota, luteina dhe zeaksantina, parandalojnë degjenerimin makular të lidhur me moshën.

Ato ndihmojnë tretjen

Ushqimet e pasura me fibra , siç janë karotat, ruajnë shëndetin e zorrëve. Me vetëm një karotë të mesme, ju keni siguruar 5-7.6% të marrjes tuaj ditore të fibrave, ndërsa 1 filxhan përmban 3.58 gram fibra.

Përveç kësaj, ushqimet e pasura me karotenoide mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, sipas një studimi të vitit 2014 të kryer në 893 persona.

Gjetjet nga një studim vitin e ardhshëm sugjerojnë se ata që ishin në dietë të pasur me fibra kishin një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë sesa ata që hanin më pak fibra.

Ato rregullojnë presionin e gjakut

Fibra e mrekullueshme, përveç vetive të mësipërme, është aleati më i mirë në rregullimin e presionit të gjakut, së bashku me kaliumin.  Për të rregulluar presionin e gjakut, dihet se jo vetëm që duhet të zvogëlojmë marrjen e natriumit, por gjithashtu duhet të shtojmë më shumë ushqime të pasura me kalium në dietën tonë, siç janë karotat.

Kaliumi ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut, duke lehtësuar qarkullimin e gjakut.

Nëse duam të flasim me të dhënat, një përmbledhje e hulumtimit të vitit 2017 arriti në përfundimin se njerëzit që rekrutojnë nga dieta e tyre sasi të larta të fibrave, kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundje kardiovaskulare, krahasuar me ata që hanë më pak fibra.

Së fundi, kur konsumojmë shumë fibra, zvogëlojmë nivelet e lipoproteinës me densitet të ulët ose kolesterolit “të keq” në gjak./abcnews.al