Sulmohet me raketë anija tregtare në Mariupol, plagoset anëtari i ekuipazhit

schedule18:30 - 5 Prill, 2022

schedule 18:30 - 5 Prill, 2022

Një anije tregtare që mbante flamurin e Shën Dominikut u godit nga një raketë ruse në Mariupol.

Mësohet se nga sulmi është plagosur një anëtar i ekuipazhit, i cili u desh të merrte trajtim mjekësor, tha sot një zyrtar ukrainas.

Skynews shkruan se dhoma e motorit të anijes së ngarkesave me flamur Dominikan, u godit me raketë nga marina ruse vonë të hënën, tha Viktor Vyshnov, nënkryetari i Administratës Detare të Ukrainës.

“Anija u dogj dhe të 12 me anëtarët e ekuipazhit që u evakuuan në një anije tjetër. Një anëtar i ekuipazhit kishte nevojë për ndihmë mjekësore që iu dha dhe ai u evakuua,” shkruan Reuters.

Kompania britanike e sigurisë “Ambrey Intelligence” tha se anija mbërriti në Mariupol më 23 shkurt dhe nuk ishte në gjendje të largohej nga ujërat e Ukrainës për shkak të mbylljes së portit./abcnews.al/