Sulmi me raketa në Chernihiv, raportohet për 8 viktima dhe 12 të plagosur

schedule13:10 - 17 Maj, 2022

schedule 13:10 - 17 Maj, 2022

12 persona janë plagosur dhe 8  kanë vdekur, pas sulmit me raketa në fshatin Desna pranë Chernihiv, sipas një deklaratë të guvernatorit të qytetit. Në një video të postuar në Facebook, Viacheslav Chaus pretendoi se Rusia lëshoi ​​katër raketa rreth orës 05:00 me kohën lokale, sipas BBC.

“Paraprakisht kemi 8 të vdekur dhe 12 të plagosur”, tha ai.

Dy nga raketat goditën ndërtesat në fshat, vazhdoi Chaus, pa sqaruar nëse këto ishin objekte banimi apo industriale.

/abcnews.al