Sulmet ruse lënë Kievin pa energji dhe ujë

schedule15:17 - 23 Nëntor, 2022

schedule 15:17 - 23 Nëntor, 2022

I gjithë rajoni i Kievit ka mbetur pa energji elektrike pas sulmeve ajrore ruse, të cilat synuan infrastrukturën kritike, tha Oleksii Kuleba, kreu i administratës ushtarake rajonale.

Qëllimi i forcave ruse është të lënë pa energji elektrike Ukrainën gjatë dimrit, tha një analist.

Lexo edhe: Rusia nis sulmet me raketa në Kiev, të paktën 3 viktima

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe gjashtë janë plagosur pas një sulmi me raketa ruse në kryeqytetin ukrainas, Kiev, sipas një njoftimit të autoriteteve ukrainase.

Sulmi në kryeqytet vjen mes sulmeve të vazhdueshme nga Rusia që synojnë infrastrukturën kritike të energjisë në të gjithë vendin.

/abcnews.al