Sulm terrorist në Iranin Jugor, 15 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

schedule09:23 - 27 Tetor, 2022

schedule 09:23 - 27 Tetor, 2022

Pesëmbëdhjetë persona janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur pas një sulmi në mauzoleumin e Shah Cheragh në qytetin iranian të Shirazit, thotë agjencia shtetërore e lajmeve Irna.

Raportet fillestare thanë se tre sulmues kishin qëlluar drejt pelegrinëve dhe stafit në hyrje të tempullit mysliman shiit dhe se dy ishin arrestuar nga policia.

Por shefi i gjyqësorit vendas tha se “vetëm një terrorist ishte i përfshirë”.

Televizioni shtetëror raportoi gjithashtu një arrestim.

I ashtuquajturi grupi i Shtetit Islamik (IS) tha se kishte kryer sulmin.

Media shtetërore gjithashtu pretendoi se “terroristët tekfiri”, një emërtim që Teherani përdor për militantët myslimanë sunitë si IS, ishin përgjegjës.

Irna raportoi se dy fëmijë dhe një grua ishin midis të vdekurve dhe publikoi një fotografi të trupave të mbështjellë me çarçafë të vendosur në një oborr.

Fotot e tjera treguan xhame të thyera dhe pellgje gjaku, shkruan BBC. 

Presidenti Ebrahim Raisi u zotua për një përgjigje të shpejtë dhe të prerë.

“Ky krim definitivisht nuk do të mbetet pa përgjigje dhe forcat e sigurisë dhe të zbatimit të ligjit do t’u japin një mësim atyre që projektuan dhe kryen sulmin,” tha zoti Raisi.

Mauzoleumi përfshin varret e dy djemve të Imamit të shtatë Shia Musa al-Kadhim, të cilët janë gjithashtu vëllezër të Imamit të tetë Ali al-Rida.

Stéphane Dujarric, një zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Gutteres, tha se sulmet që synojnë objektet fetare janë “veçanërisht të neveritshme”.

Në prill, dy klerikë shiitë u vranë në një sulm me thikë në një faltore të nderuar shiite në qytetin verilindor të Mashhadit.

Sulmuesi, i cili zyrtarët thanë se ishte një uzbek etnik nga Afganistani me pikëpamje radikale sunite, u var në qershor.

Motivi i tij nuk u bë publik, por ministri i Brendshëm në atë kohë e përshkroi atë si një “sulm terrorist” dhe fajësoi “takfiristët”.

IS ka kryer sulme serioze në Iran edhe më parë. Në vitin 2017, grupi ishte përgjegjës për një dy shpërthime vdekjeprurëse të dyfishta që synonin ndërtesën e parlamentit dhe varrin e themeluesit të Republikës Islamike Ayatollah Khomeini./Abcnews.al/