Sulm në një lokal në Meksikë, të paktën 10 të vdekur dhe 7 të plagosur

schedule09:00 - 13 Mars, 2023

schedule 09:00 - 13 Mars, 2023

Dhjetë persona vdiqën dhe pesë të tjerë u plagosën në një sulm në një bar në Meksikë, sipas autoriteteve të djelën. Një grup burrash të armatosur filluan të qëllonin klientët dhe punëtorët në lokalin, në rrugën që lidh qytetet Celaya dhe Queretaro.


Tetë persona, dy gra dhe gjashtë burra, u vranë në vend, shtatë të tjerë u plagosën; identiteti i tyre nuk u bë i ditur menjëherë, sipas një raporti zyrtar të prokurorit të shtetit.

Autoriteti komunal i Apaceo el Grande njoftoi disa orë më vonë se dy nga të plagosurit u dorëzuan në një spital publik në Celaya. Bëhej fjalë për një 23-vjeçar dhe një 16-vjeçar.

Pesë viktimat e mbetura janë shtruar në spital në gjendje të rëndë, sipas burimeve zyrtare.

Sipas një njoftimi për shtyp, qeveria e shtetit në Guanajuato po punon me prokurorinë për të “identifikuar” dhe arrestuar autorët e masakrës, ndërsa është në kontakt me familjet e viktimave.

/abcnews.al