Stuhitë godasin Korsikën, një viktimë dhe 9 të plagosur, mijëra familje pa energji

schedule12:35 - 18 Gusht, 2022

schedule 12:35 - 18 Gusht, 2022

Një person u vra dhe nëntë u plagosën në stuhitë e forta që goditën Korsikën sot, ndërsa rreth 1,000 familje mbetën pa energji në departamentet Loire dhe Ain pasi stuhitë goditën Francën pas një periudhe të gjatë thatësie.

Korsika u bë qendra e një niveli të ulët barometrik të karakterizuar nga stuhi të forta, breshër dhe reshje të dendura shiu.

Burri që u vra ishte në një kamping në Korsikë, ku erërat po frynin të paktën 220 km/h, tha një zëdhënës i prefekturës.

Pasditen e djeshme të së mërkurës në Marsejë, rrugët u përmbytën dhe lumenj uji vërshuan poshtë shkallëve që të çojnë në portin e qytetit. /abcnews.al