Stuhia e borës godet Kanadanë, 2 viktima dhe mijëra familje pa energji elektrike

schedule08:45 - 8 Prill, 2023

schedule 08:45 - 8 Prill, 2023

Qindra mijëra familje në Quebec kanë mbetur pa energji elektrike,  dy ditë pas një stuhie dëbore që goditi vendin, e cila shkaktoi vdekjen e dy personave dhe shumë dëme materiale kryesisht në Montreal.

Gati 630,000 familje mbetën në errësirë ​, krahasuar me 1.1 milion kur ndërprerjet e energjisë elektrike ishin në kulmin e tyre.

Stuhia goditi Quebec dhe Ontario, dy provincat më të populluara të Kanadasë. Ky është ndërprerja më e madhe e energjisë elektrike në Quebec që nga stuhia më e borës në 1998, e cila e zhyti provincën në kaos për disa javë.

/abcnews.al