Stoltenberg: Suedia dhe Finlanda firmosin të martën protokollin për anëtarësimin në NATO

schedule13:35 - 30 Qershor, 2022

schedule 13:35 - 30 Qershor, 2022

Finlanda dhe Suedia do të nënshkruajnë zyrtarisht protokollet e tyre për anëtarësimin në NATO të martën, sipas Stoltenberg. Por ai theksoi se vendimi për anëtarësimin e tyre në aleancën ushtarake prej 30 vendesh tashmë është marrë, shkruan BBC.

Protokolli i anëtarësimit duhet të ratifikohet më pas nga të 30 parlamentet për të lejuar që të dyja vendet të bëhen pjesë e NATO-s. I pyetur nëse aleanca do të luftojë për të mbajtur unitetin me kaq shumë anëtarë të ndryshëm, ai tha: “Gjithmonë do të ketë dallime dhe për mua kjo nuk është një dobësi, ne jemi kombe demokratike.”

Ai tha gjithashtu se është  e rëndësishme që anëtarët të jenë të bashkuar rreth çështjeve thelbësore.

/abcnews.al