Stadiumi i Napolit me emrin e Diegos, zbulohet propozimi i kryetarit te bashkisë

schedule14:57 - 26 Nëntor, 2020

schedule 14:57 - 26 Nëntor, 2020

Futbolli është në zi pas lajmit të djeshëm se Diego Armando Maradona ndërroi jetë. Homazhet dhe mesazhet drejt tij ishin të panumërta, ku nuk munguan as në qytetin e Napolit. Shumë njerëz u mblodhën në stadiumin “San Paolo” për nder të ish-kapitenit të tyre, i cili i udhëhoqi ata në dy titujt e vetëm që kanë në historinë e tyre.

Nuk mungoi as një koment nga Kryetari i Bashkisë së Napolit, Luigi De Magistri, i cili kërkon ndryshimin e emrit të stadiumit. “Ne do ta riemërtojmë stadiumin “San Paolo” në nder të Diego Armando Maradonës”, shkruan italiani në “Twitter”. Ndërsa Presidenti i klubit napoletan ka një tjetër ide dhe mendon se mund ta quajnë “San Paolo-Maradona”.

 

Një gjest shumë i bukur për të ndjerin erdhi dhe nga klubi i tij i fëmijërisë, Boca Juniors. Drejtuesit vendosën që të fikeshin të gjitha dritat e stadiumit të tyre dhe të qëndronte ndezur vetëm drita e dhomës që Maradona kishte në stadium dhe qëndronte gjithmonë. Një veprim për t’u duartrokitur. /abcnews.al