Spanjë/ Shkatërrohet banda e trafikut të drogës, 6 shqiptarë të arrestuar, mes tyre 1 grua

schedule10:59 - 15 Mars, 2023

schedule 10:59 - 15 Mars, 2023

Garda Civile, në kuadër të operacionit Miraflor, ka arrestuar gjashtë persona, pesë burra dhe një grua, me kombësi shqiptare, të cilët merreshin me kultivimin e marijuanës duke përdorur teknologjitë më të fundit, sipas mediave të vendit.

Më 16 shkurt, pas hetimeve intensive, Garda Civile e Postës Kryesore të El Campello, e mbështetur nga Njësitë e Sigurisë Qytetare të Alicante, Torrevieja dhe Murcia dhe me bashkëpunimin e Policisë Vendore të Elche ka kryer kontrolle në provincat Alicante dhe Murcia, për veprën penale të trafikut të drogës.

Gjatë kontrolleve në shtëpitë në qytetet El Campello, Molina de Segura dhe Lorquí, agjentët verifikuan se autorët kishin instaluar plantacione të sofistikuara të marijuanës.

Të korrat ishin të automatizuara, kështu që kriminelët mund të kontrollonin statusin e tyre nga vende të tjera në mënyrë që të mos ngjallnin dyshime.

Përveç përshpejtimit të zhvillimit të impianteve dhe mos tërheqjes së vëmendjes për sa i përket konsumit të energjisë, grupi kishte instaluar një sistem të sofistikuar ndriçimi LED.

Brenda shtëpive, hetuesit kanë sekuestruar 323 bimë marijuanë me peshë  180 kilogramë. Garda civile bëri kontrolle në dy shtëpi në qytetin e Alicantes, të cilat kriminelët i përdornin si rezidenca, ku u arrestuan gjashtë anëtarët e organizatës kriminale, pesë burra dhe një grua, nga 20 deri në 55 vjeç dhe me origjinë shqiptare, si dhe dokumentacion me identitet të rremë, telefona të shumtë celularë dhe 6700 euro cash.

Vlen të theksohet se falë dokumentacionit të gjetur është bërë i mundur vërtetimi i kryerjes së veprave kriminale të së njëjtës natyrë në vende të ndryshme të Bashkimit Europian si Itali, Gjermani dhe Greqi që i atribuohen bandës.

/abcnews.al