Sot, 133-vjetori i përurimit, disa fakte të panjohura rreth Kullës Eiffel që ndriçon Parisin

schedule17:03 - 31 Mars, 2022

schedule 17:03 - 31 Mars, 2022

Sot është 31 Mars! Kjo ditë festohet si Dita e Kullës Eiffel për të nderuar përvjetorin e inaugurimit të Kullës Eiffel. Në vitin 1899, ajo u zbulua për herë të parë para botës dhe që atëherë është dashur nga shumë njerëz. Kulla Eiffel është një nga mrekullitë e jashtëzakonshme të botës. Kulla është 1063 metra e gjatë dhe ka pamje nga qyteti i Parisit. Ajo nisi rrugën e inxhinierisë moderne dhe qytetërimit perëndimor. Ndërsa kjo arkitekturë e lavdishme bëhet një vit më e vjetër sot, le të gërmojmë thellë për të ditur disa fakte të panjohura për këtë bukuri.

Fakte të panjohura rreth Kullës Eiffel

 1. Kur Kulla Eiffel ishte në krijimin e saj, ajo u cilësua si ‘katastrofike’, ‘qesharake’ dhe ‘e padobishme’. Njerëzit në atë kohë besonin se ndërtimi i kësaj strukture ishte i pamundur.
 2. Është lyer në 3 nuanca të ndryshme kafeje, me nuancën më të errët në krye dhe më të hapur në fund.
 3. Tkurret në dimër, domethënë metali i kullës tkurret.
 4. U deshën 26 muaj për të krijuar këtë mega kullë.
 5. Ka një dhomë sekrete në majë të kullës, e cila është bërë për arkitektin Gustave Effiel.
 6. Vende si Las Vegas, Pakistani dhe Rusia e kanë kopjuar strukturën e këtij monumenti.
 7. Kulla ishte menduar të qëndronte vetëm 20 vjet! Meqenëse Gustave Eiffel kishte vetëm një leje 20-vjeçare për të përdorur tokën.
 8. Ajo lyhet çdo 6-7 vjet dhe kërkon 50,000 kilogramë (110 ton) bojë për t’u veshur.
 9. 7,000,000 njerëz vizitojnë Kullën Eiffel çdo vit, nga të cilët 75% janë vizitorë ndërkombëtarë.
 10. Ka 20,000 llamba që vezullojnë dhe konsumi i energjisë elektrike është 7,500,000 kilovat në vit.
 11. Drita e përdorur në kullë bie nën aktin e të drejtës së autorit të ligjit francez dhe duhet të marrë miratimin nga qeveria përpara se të publikojë foton e saj kudo.
 12. Kulla Eiffel mori statusin e saj si struktura më e lartë në botë për 41 vjet.
 13. Kulla Eiffel dikur ishte “shitur” nga një mashtrues te një tregtari skrap.
 14. Kulla Eiffel fillimisht ishte menduar të ndërtohej në Barcelonë.
 15. Ka 6 ashensorë të cilët marrin 100 ngjitje në ditë./abcnews.al