Simptoma e pazakontë që gratë mund të përjetojnë pas vaksinës së koronavirusit

schedule15:31 - 13 Maj, 2021

schedule 15:31 - 13 Maj, 2021

Në çdo takim vaksinimi, ju do të informoheni për efektet e mundshme anësore, nga ethet dhe dhimbja e kokës deri te dhimbjet e duarve.

Vetëm BBC flet për një efekt tjetër anësor që zakonisht nuk përmendet, ndryshimet në ciklin menstrual.

Rrjeti britanik regjistron raportet e grave që vërejnë ndryshime në menstruacionet e tyre.

Antropologu Dr Kate Clancy ndau në Twitter përvojën e saj të një periudhe të dhimbshme pas marrjes së vaksinës Moderna dhe mori shumë përgjigje të ngjashme.

Së bashku me kolegen e saj Dr Katharine Lee, ato vendosën të regjistrojnë këtë përvojë të padëshiruar.

Në këtë kohë nuk dihet nëse vaksina shkakton këto efekte anësore, pasi nuk është studiuar.

Dr Victoria Male nga Imperial College London thotë, megjithatë, se gratë në menopauzë madje kanë raportuar gjakderdhje. Në këtë mënyrë dyshohet se vaksinimi i koronavirusit dhe ndryshimet në ciklin menstrual duhet të kenë të bëjnë me të.

Një shpjegim i mundshëm është se mitra është pjesë e sistemit imunitar. Qelizat imune janë gjithashtu të pranishme në pothuajse çdo pjesë të trupit.

Qelizat e sistemit imunitar luajnë rolin e tyre në mitër, kështu që pas vaksinimit ato mund të preken, shpjegon Dr Victoria Male.

Sidoqoftë, nuk ka të dhëna për aborte në gratë shtatzëna./abcnews.al