Si u shkatërrua nëndetësja Titan? Videot tronditëse që u bënë virale

schedule12:29 - 23 Qershor, 2023

schedule 12:29 - 23 Qershor, 2023

Pesë personat në bordin e nëndetëses Titan, e cila është zhdukur që nga e diela, vdiqën në një “shpërthim katastrofik”, tha Roja Bregdetare e SHBA.

Edhe pse disa ekipe shpëtimi janë ende duke kërkuar nëpër rrënojat për të rindërtuar momentet e fundit të varkës, videot në mediat sociale pretendojnë  se si mund të dukej shpërthimi. Njëvideo e vjetër e një cisternë që shembet papritmas në YouTube tregon kolapsin që ndodh në mënyrë tronditëse shpejt.

@varietylad What a submarine implosion looks like. #submarine #missing #titanic #titanicsubmarine #oceangate #rip #implosion ♬ original sound – VarietyLad

Shumica e këtyre videove janë postuar në TikTok ku kanë fituar shumë vëmendje. Siç raporton New York Post, njëra prej tyre tregon një anije që duket si një nëndetëse ushtarake duke u rrafshuar papritmas, duke u përkulur në një copë metali dhe më pas duke shkatërruar veten, duke lënë pas flluska ajri dhe mbeturina.

Një tjetër video e ngjashme tregon nëndetësen “Titan” të OceanGate duke u zhytur drejt thellësisë së detit ndërsa fillon të thyhet si një kanaçe, raportoi Post.

@thenewsmovement The Titanic submarine likely imploded, which means the submersible’s passengers would have died instantaneously #fyp #learnontiktok #titanicsubmarinenews #titansubmersible #oceangate️ #deepseaexploration #titanicexplorer #titanicexploration #titansubmarine #titansub ♬ original sound – The News Movement

Në mbishkrimin e videos thuhet: “Një mur metali dhe uji i detit shkatërroi varkën nga skaji në fund, të gjitha në rreth 30 milisekonda”. Pas njoftimit për nëndetësen e zhdukur, kundëradmirali John Mauger u tha gazetarëve në Boston se analizat treguan se mbeturinat e gjetura në fundin e detit, 500 metra larg harkut të Titanikut, ishin nga presioni.

@ohmeeegeeee I couldnt imagine #submarine #titan #missing #implosion #implode #scary #ocean ♬ Creepy and simple horror background music(1070744) – howlingindicator

Mauger tha se roja bregdetare nuk mund të ishte e sigurt se kur dhe pse anija shpërtheu. “Ne do të mbledhim sa më shumë informacion që të mundemi”, shtoi ai. Në bord ishin eksploruesi britanik Hamish Harding, eksperti francez i nëndetëseve Paul-Henri Narzolet, manjati pakistanezo-britanik Shahzada Dawood Dawood dhe djali i tij Suleman dhe Stockton Rush, CEO i kompanisë OceanGate Expeditions të nëndetëses./abcnews.al