Si të merrni një shkëlqim të Hollywood-it në fytyrën tuaj

schedule17:26 - 9 Maj, 2021

schedule 17:26 - 9 Maj, 2021

Ajo që na ka mësuar pandemia dhe sasia e madhe e kohës që kemi kaluar në shtëpi është se ka shumë gjëra interesante që mund të bëjmë vetë, për të cilat nuk kemi qenë në dijeni për kaq shumë kohë. Për shembull, të bëjmë maska ​​bukurie shtëpiake me lëndë të parë që tashmë i kemi në shtëpi, në mënyrë që të trajtojmë veten natyrshëm, ashtu siç e meriton dhe t’i ofrojmë një imazh shumë të shëndetshëm dhe rrezatues.

Më poshtë, do të gjeni disa mënyra efektive dhe shumë të lehta dhe të shpejta për të përgatitur maska ​​shtëpiake, për të shtuar ndjenjën e freskisë dhe shkëlqimit në fytyrën tuaj.

Për lëkurë të thatë, përzieni lëng molle me mjaltë. Vendosni një shtresë të hollë në fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për 5 minuta.

Për rrathët e errët dhe sytë e fryrë, mund të përdorni një patate të thjeshtë. Qëroni plotësisht një patate, prerë atë në feta dhe përhapeni atë në zonën nën sytë tuaj, duke e lënë atë të veprojë për 15 minuta.

Për të tonifikuar lëkurën të thatë, bëni një maskë me kos dhe salcë kosi. Për lëkurën me vaj, mund të përzieni një të bardhë veze, vaj ulliri dhe disa pika lëng limoni. Për lëkurën normale, shtimi i bananes dhe grejpfrutit është një zgjedhje e mirë.

Lëkura e irrituar mund të qetësohet me një maskë me dhallë. Thjesht vendoseni në fytyrën tuaj dhe lëreni të bëjë punën e vet për 15 minuta./abcnews.al