Si nuk e kemi zbuluar për kaq shumë kohë? Një bimë mrekullibërëse armiku më i madh i celulitit

schedule11:58 - 13 Shkurt, 2022

schedule 11:58 - 13 Shkurt, 2022

Edhe nëse trendi që mbizotëron së fundmi do që femrat të “përqafojnë” dhe ta duan trupin me të metat e tij, celuliti nuk pushon së rikthyeri në plan të parë dhe është një nga problemet tona kryesore estetike.

Siç e kemi thënë shumë herë, përqendrimi jonormal i yndyrës dhe ujit midis lëkurës dhe indit nënlëkuror nuk bën dallim. Ndodh në të gjitha moshat dhe pavarësisht nga pesha trupore dhe në të luajnë një rol vendimtar përtej gjeneve dhe faktorëve, si një dietë e pasur me yndyrna të ngopura, pije të gazuara, sheqer, një jetë e përditshme me konsum të ulët uji, një jetë sedentare.

Shkenca është përpjekur të ofrojë zgjidhje efektive dhe të përhershme kundër celulitit përmes kirurgjisë dhe jokirurgjisë, por në rast se hezitoni ose keni frikë t’u besoni atyre, mund të përmirësoni pamjen e lëkurës tuaj me fuqinë e natyrës dhe më shumë në veçanti me përdorimin e trefishtë të një bari, për të cilin mund të keni dëgjuar pak.

Arsyeja e thuprës, e cila është një pemë që arrin lartësinë 15 metra dhe ka gjethe të holla, është burim substancash që kanë veti të dobishme në trup dhe pamjen tonë të jashtme.

Një nga avantazhet e saj të rëndësishme është se mund të kontribuojë në humbjen e peshës, duke ofruar një nxitje shtesë në ritmin e metabolizmit. Kjo është për shkak të përmbajtjes së saponinës në gjethet e saj të reja, ndërsa lëngu i thuprës gjithashtu ka veti detoksifikuese, lufton mbajtjen e lëngjeve

Merrni thupër nga dyqanet organike dhe hiqni qafe celulitin duke masazhuar kofshët, të pasmet dhe këmbët me vajin e saj të mrekullueshëm. Përsëriteni çdo ditë për një muaj dhe ndryshimi në pamjen e lëkurës do të jetë i dukshëm.

Gjithashtu, largoni lëkurën dhe veçanërisht zonat problematike me celulit nga qelizat e vdekura, masazhoni me thupër ose së fundi, vendosni në zakonet tuaja të të ngrënit lëngun e thuprës që duhet konsumuar çdo ditë për rezultate të menjëhershme./abcnews.al