Shurupi Agave: A është më i shëndetshëm se sheqeri?

schedule14:52 - 5 Maj, 2021

schedule 14:52 - 5 Maj, 2021

Shumë njerëz e njohin agave si bimë nga e cila prodhohet tekila. Shurupi Agave, megjithatë, është një nga ëmbëlsuesit natyralë më të shëndetshëm. Përveç shijes së ëmbël, ne e preferojmë sepse rrit ndjesinë e ngopjes dhe ndihmon gjithashtu në rritjen e popullatës së mikrobeve të mira në gojë dhe zorrë.

Agave tregtohet si “sheqer natyral”, por nuk është kështu. Nektari i agave është një sheqer i përpunuar. Lëngu i agavës nxehet dhe përpunohet me enzima për të prodhuar nektarin e agave që shihni në dyqane. Ky proces shkatërron të gjitha vitaminat dhe mineralet nga lëngu i papërpunuar. Agave është në thelb një shurup shumë i përpunuar dhe i pashëndetshëm.

Agave është rreth 85% fruktozë dhe pjesa tjetër është ujë. Fruktoza metabolizohet kryesisht nga mëlçia. Nëse mëlçia juaj merr shumë fruktozë, ajo mund të rrisë kolesterolin LDL, të çojë në dhjamë të barkut dhe të kontribuojë në mëlçinë yndyrore, e cila po bëhet më e zakonshme.

Një lugë gjelle agave, sipas USDA ka:

Kalori: 60

Yndyrë: 0 g

Proteina: 0 g

Natrium: 0 mg

Karbohidrate: 16 g

Sheqer: 17 g

Fibra: 0 g

Agave, megjithatë, ka një veti të mirë: Për shkak se përmban pak glukozë, ka një indeks të ulët glicemik, Kjo do të thotë se nuk do të rrisë nivelet e sheqerit në gjak./abcnews.al