Shtyhet nisja e SpaceX, sëmuret një nga katër astronautët e caktuar për fluturimin e ardhshëm

schedule09:57 - 2 Nëntor, 2021

schedule 09:57 - 2 Nëntor, 2021

Një çështje mjekësore ka lënë mënjanë një nga katër astronautët e caktuar për fluturimin e ardhshëm të SpaceX në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës dhe ka vonuar nisjen, thanë zyrtarët.

NASA tha se nisja tani është e ndaluar deri në mbrëmjen e së shtunës. Ngritja ishte planifikuar për të dielën e kaluar, por moti i keq në det të hapur e çoi atë deri të mërkurën. Është hera e parë në dekada që një fluturim në SHBA vonohet për shkak të shëndetit të një anëtari të ekuipazhit.

Zyrtarët nuk do të thonë se cili astronaut është prekur. Ata e përshkruan atë si një “çështje të vogël mjekësore” dhe thanë se nuk kishte lidhje me COVID-19. Një gjerman dhe tre astronautë amerikanë, të cilët variojnë nga 34 deri në 61 vjeç, janë karantinuar për dy javë si zakonisht përpara një fluturimi në hapësirë, shkruan abcnews.al

Sapo të shkojnë në rrugën e tyre, Raja Chari, Tom Marshburn, Kayla Barron dhe Matthias Maurer i Agjencisë Europiane të Hapësirës do të zhvendosen në stacionin hapësinor për gjashtë muaj, duke zëvendësuar katër astronautë që kanë jetuar atje që nga prilli. NASA preferon nisjen e ekuipazhit të ri përpara se të rikthejë atë të vjetër në mënyrë që ata të mund të kenë një dorëzim ballë për ballë, por po shqyrton “të gjitha opsionet” në dritën e vonesës së fundit.

Në vitin 1990, një nisje e anijes u vonua kur komandanti i fluturimit zbriti në të ftohtë. Edhe në vitin 1970, një astronaut u hoq nga Apollo 13 pak para nisjes pasi u ekspozua ndaj fruthit gjerman. l.k/abcnews.al