Shtatë dezertorë të Koresë së Veriut takohen me Trump në Shtëpinë e Bardhë

schedule11:38 - 3 Shkurt, 2018

schedule 11:38 - 3 Shkurt, 2018

Është cilësuar si një takim provokues, ndaj Kim Jong Un, ai i Presidentit amerikan Tramp me një grup dezertorësh të Koresë së Veriut. Kjo pas klimës së cilësuar positive që është krijuar mes dy koreve në prag të lojërave olimpike në Pieoncang. Ka ngjallur polemika pritja në zyrën ovale të Shtëpisë së Bardhë e shtatë dezertorëve të Koresë së Veriut. Gazetarëve të pranishëm presidenti amerikan Tramp u ka thëbë se duhej pritur nëse do dilte dicka e mirë nga këto lojëra olimpike. Por fjalët e tij duket se reflektojnë shqetësimet e administratës amerikane. Sipas Nju Jork Tajms e cila citon burime zyrtare amerikane, ky veprim I Trump tregon dhe njëherë më shumë përcarjet Brenda Shtëpisë së Bardhë. Presidenti ameikan ka kërkuar ditët e fundit më shumë opsione ushtarake, për të qenë gati ndaj një sulmi të mundshëm kundër Penianit. Por sfida kryesore mbetet shmangia e rrezikut që vjen nga program bërthamor i Koresë së Veriut. Një veprim i nxituar mund të shkaktonte një katastrofë dhe për këtë arsye Pentagoni po merr në konsideratë vendosjen në gatishmëri të bombave bërthamore më pak të fuqishme.

Ndërkohë në qendër të kronikave mbetet takimi me grupin e dezertorëve, historitë e të cilëve janë të pabesueshme dhe frymëzuese, sipas Tramp. Njërit prej tyre që është arartisur nga Koreja e Veriut në 2006-ën iu rezervua një vend nderi, shumë pranë Melania Trump, gjatë fjalimit të kreut të shtëpisë së bardhë në kongresin amerikan./abcnews.al