Shqiprim Arifi: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të “kalojë” nga Lugina e Preshevës

schedule20:21 - 4 Mars, 2020

schedule 20:21 - 4 Mars, 2020

Kreu i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi shprehet se Kosova dhe Serbia duhet të ta bëjnë edhe luginën pjesë të dialogut mes tyre për shkak të problematikave të mëdha që hasin minoriteti shqiptar atje.

Në një intervistë për emisionin “Ballkan” në Abc Neës, Arifi shprehet se Kosova duhet të vendosë kusht ndaj Serbisë raportet me shqiptarët në Luginë.

“Dialogu është esencial për ne pasi duhet që përmes tij të zgjidhen një mori problemesh që ne kemi patur për dekada me Serbinë”, u shpreh ai.

Ndiqni intervistën e plotë: