Shqiprim Arifi: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të “kalojë” nga Lugina e Preshevës

20:21 | 04/03/202020:210

Kreu i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi shprehet se Kosova dhe Serbia duhet të ta bëjnë edhe luginën pjesë të dialogut mes tyre për shkak të problematikave të mëdha që hasin minoriteti shqiptar atje.

Në një intervistë për emisionin “Ballkan” në Abc Neës, Arifi shprehet se Kosova duhet të vendosë kusht ndaj Serbisë raportet me shqiptarët në Luginë.

“Dialogu është esencial për ne pasi duhet që përmes tij të zgjidhen një mori problemesh që ne kemi patur për dekada me Serbinë”, u shpreh ai.

Ndiqni intervistën e plotë:

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono