Shqipëria i merr në 2025, si po i shkatërrojnë raketat “Javelin” tanket ruse në Ukrainë

schedule18:09 - 21 Korrik, 2022

schedule 18:09 - 21 Korrik, 2022

Ky është momenti kur një tank rus hidhet në erë nga një raketë “Javelin” e drejtuar kundër tankeve në Ukrainë.

Raketa Javelin e prodhuar në SHBA mund të shihet duke fluturuar nga një lartësi përpara se të përplaset me tankun nga lart, dhe duke shkaktuar një shpërthim të madh.

Raketa, pjesë e një serie armësh të dërguara në Ukrainë nga vendet perëndimore si SHBA dhe Britania e Madhe, është shkatërruese ndaj tankeve, sepse armatura e tyre është më e hollë në majë.

Pamjet e dronit tregojnë tankun rus të ndalur në një rrugë, me një tank tjetër afër tij. Raketa Javelin më pas mund të shihet duke u harkuar në ajër dhe duke u drejtuar poshtë për të goditur tankun në anën e sipërme të blinduar hollë.

Pasi goditet, tanku rus shpërthen, duke dërguar një shtëllungë tymi në ajër. Tanku i dytë, i cili ishte afër, shihet duke u kthyer me shpejtësi për të shmangur shkatërrimin nga forcat ukrainase.

Në gati pesë muajt që kur ushtria Vladimir Putin pushtoi Ukrainën, 1700 tanke janë shkatërruar nga forcat ukrainase, të cilët kanë mundur t’i shkaktojnë humbje të mëdha ushtrisë ruse falë armatimit dhe taktikave të avancuara perëndimore.

Kujtojmë se Shqipëria ka porositur “Javelin” dhe pritet që t’i marrë në vitin 2025. /abcnews.al