Shpërthimin në një shkollë në Pakistan, 7 të vdekur dhe 15 të plagosur

schedule08:24 - 27 Tetor, 2020

schedule 08:24 - 27 Tetor, 2020

Të paktën shtatë persona kanë vdekur dhe më shumë se 50 të tjerë janë plagosur pas një shpërthimi gjatë një klase në një shkollë fetare në Pakistan, ka thënë policia.

Zyrtarët e spitalit thonë se të vrarët në sulm, i cili ndodhi në qytetin verior të Peshawar, ishin të moshës midis 20 dhe 30 vjeç.

Dhjetëra të tjerë u plagosën, përfshirë katër nën moshën 13 vjeç. Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësinë, ndërsa hetimi ka filluar, raporton BBC.

Qyteti i Peshawar, afër kufirit me Afganistanin, ka përjetuar disa dhuna, më e rëndë gjatë kryengritjes talebane në vitet e fundit.

Gjashtë vjet më parë, persona të armatosur mësynë një shkollë ushtarake në qytet duke lënë më shumë se 150 të vdekur, përfshirë shumë fëmijë. Sidoqoftë, numri i sulmeve është zvogëluar shumë vitet e fundit. g.v/abcnews.al