Shkrumbohet kabina elektrike, gjysma e Lazaratit mbetet pa drita

schedule10:00 - 11 Dhjetor, 2022

schedule 10:00 - 11 Dhjetor, 2022

LAZARAT – Një kabinë elektrike është shkrumbuar nga flakët në Lazarat të Gjirokastrës. Si pasoj gjysma e fshatit ka mbetur pa energji elektrike.

Kabina elektrike ishte e vendosur në lagjen Kordhocë pjesa e poshtme e fshatit Lazarat ku njëra prej kabinave u dogj.

Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar forcat e PMNZSH, OSHEE dhe policisë të cilat kanë bërë të mundur shuarjen e flakëve dhe shmangien e një ngjarjeje që do shkaktonte situate kritike.

Shkaqet e zjarrit po hetohen ndërkohë nga grupi hetimor mësohet se dyshohet se zjarri ka ndodhur si pasojë e një qarku të shkurtër. Situata u vendos nën kontroll sa i takon flakëve të zjarrit.

/abcnews.al/