Shkon në 73 numri i të vdekurve nga tërmeti në Indonezi

schedule13:21 - 17 Janar, 2021

schedule 13:21 - 17 Janar, 2021

Shirat e rrëmbyeshëm kanë vështirësuar kërkimin për të mbijetuarit e tërmetit me magnitudë 6.2 në ishullin indonezian Sulaëesi , i cili ka marrë jetën e të paktën 73 personave.

Më shumë se 820 njerëz janë plagosur dhe më shumë se 27,800 kanë mbetur të pastrehë.

Autoritetet po vazhdojnë operacionet e kërkimit nën rrënojat e ndërtesave që u shembën në qytetin e Mamuju , i cili u godit më shumë nga tërmeti i fortë i së premtes.

“Shirat po shkaktojnë vështirësi, pasi ekziston rreziku që disa ndërtesa të dëmtuara, të tilla si goditjet e pasme, të mund të shemben plotësisht”, tha një anëtar i ekipit të shpëtimin, 37-vjeçari Octaviano.

Automjetet e rënda duhet të marrin çdo masë paraprake, pasi heqja e mbeturinave shumë shpejt mund të jetë fatale për njerëzit e bllokuar nën to.

“Të gjithë njerëzit që gjetëm ishin të vdekur ” , tha Octaviano. “Për më shumë se 24 orë, është e mundur që ata që janë të bllokuar në rrënoja të humbin jetën.” g.v/abcnews.al