Shikoni se çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ecni çdo ditë

schedule22:51 - 9 Maj, 2021

schedule 22:51 - 9 Maj, 2021

Ecja, siç theksojnë ekspertët, është një nga format më të mira të stërvitjes dhe veçanërisht e dobishme për trupin tonë. Përveç kësaj, ndër të tjera, ndihmon për të humbur peshë dhe për të hequr qafe stresin. Ndihmon gjithashtu në uljen e presionit të gjakut dhe eliminon rrezikun e shumë sëmundjeve kronike.

Por ka edhe arsye të tjera të rëndësishme për të filluar ecjen e përditshme, për të cilat mund të mos jeni të vetëdijshëm. Shihni tre prej tyre:

Përmirëson gjendjen shpirtërore

Hulumtimet tregojnë se ecja ka një efekt të dobishëm në sistemin nervor dhe ndihmon në uljen e zemërimit dhe armiqësisë. Në fakt, bëhet edhe më efikase dhe e dobishme për shëndetin tuaj mendor, nëse keni shoqëri

Ul rrezikun e sëmundjeve kronike

Sipas Shoqatës Amerikane të Diabetit, ecja ul nivelet e sheqerit në gjak dhe rrezikun e diabetit. Në të njëjtën kohë zvogëlon presionin e gjakut deri në 11 njësi dhe rrezikun e goditjes në tru me 20% në 40%.

Është i mirë për sistemin e tretjes

Ndihmon lëvizshmërinë në zorrë dhe ndihmon në trajtimin e kapsllëkut. Kjo është arsyeja pse gjëja e parë që bëjnë pacientët pas një operacioni të futjes së barkut është të ngrihen dhe të ecin./abcnews.al