Shifrat alarmante të Covid në Shqipëri, 1658 raste dhe 32 viktima vetëm në 6 ditë

schedule17:02 - 18 Tetor, 2020

schedule 17:02 - 18 Tetor, 2020

Shifrat në rritje të rasteve me koronavirus në vend, gjatë kësaj jave janë nga më të lartat e shënuara ndonjëherë që prej fillimit të epidemisë.

Kjo për faktin se periudha vjeshtë-dimër, sipas ekspertëve të shëndetit, do të sillte rritje të numrit të infeksioneve, por edhe sepse numri i testimeve është rritur.

Nga raportimet e Ministrisë së Shëndetësisë, vihet re se kjo javë ka shënuar shifrat më të larta, si të infeksioneve, po ashtu edhe të viktimave.

Kështu, që prej së hënës deri sot, Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 1658 raste me Sars-Cov-2.

Tepër shqetësues shihet të jetë edhe numri i viktimave, i cili që prej së hënës, vijon të jetë në të njëjtat shifra duke regjistruar 32 viktima në total.

Për sa i përket numrit të të shtruarve në dy spitalet Covid, numri i tyre vijon të mbetet në shifrat e 255 personave, ndërsa numri i të intubuarve çdo ditë pothuaj regjistron 5 raste.

Sipas raportimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, numri i të shëruarve në javën e fundit, është rritur duke regjistruar 521 persona në total.

Duke patur këto shifra në rritje të koronavirusit, Ministria e Shëndetësisë vijon të bëjë apel për ruajtjen e distancës dhe higjienës, ndërsa me akt normativ ka bërë të detyrueshme, mbajtjen e maskës edhe në ambiente publike.

n.d./abcnews.al