SHIFRAT/ 75 qytetarë të infektuar me koronavirus dhe asnjë humbje jete në 24 orë

schedule18:12 - 16 Shtator, 2022

schedule 18:12 - 16 Shtator, 2022

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 75 raste pozitive për koronavirusin.

Në raportimin ditor të rasteve, ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga 694 testime të kryera, pozitivë për koronavirusin rezultuan 22 qytetarë në Tiranë, 12 në Shkodër, 5 në Vlorë, nga 4 qytetarë në Fier, Gjirokastër, 3 në Divjakë, nga 2 qytetarë në Lezhë, Kamëz, Lushnje, Sarandë, Berat Gramsh, nga 1 qytetarë në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Mirditë, Kurbin, Rrogozhinë, Mallakastër, Himarë, Finiq, Dropull, Maliq, Devoll, Koçovë, Elbasan.

Janë 1,078 qytetarë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 9 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 149 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 325,649 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (16 Shtator 2022)
Raste të reja ditore 75
Të shëruar në 24 orë 149
Të shtruar në spitale 9
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 694

Testime totale 1,973,702
Raste pozitive 330,313
Raste të shëruara 325,649
Raste Aktive 1,078
Humbje jete 3,586

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 470
Shkodër 127
Elbasan 96
Fier 83
Durrës 81
Vlorë 58
Gjirokastër 47
Korçë 39
Berat 38
Dibër 18
Lezhë 16
Kukës 5 /abcnews.al/