Shifra të larta të infektuarish me Covid, humbin jetën 17 persona

schedule17:38 - 20 Shkurt, 2021

schedule 17:38 - 20 Shkurt, 2021

Vijojnë të jenë të larta shifrat e rasteve të reja ditore në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit nga   3975 testime janë konfirmuar me koronavirus 1153 raste të reja dhe kanë humbur jetën 17 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 345 raste në Tiranë, 110 në Durrës, 109 në Fier, nga 65 raste në Lushnje, Vlorë, 48 në Sarandë, 46 në Elbasan, 37 në Gjirokastër, 30 në Shkodër, nga 26 raste në Kavajë, Kuçovë, 23 në Pogradec, 20 në Lezhë, 18 në Mallakastër, 17 në Berat, 15 në Malësi e Madhe, 14 në Kukës, 13 në Tepelenë, nga 12 raste në Kurbin, Kamëz, nga 10 raste në Krujë, Bulqizë, nga 7 raste në Korçë, Has, Mat, Gramsh, 6 në Pukë, nga 5 raste në Mirditë, Kolonjë, Libohovë, nga 4 raste në Përmet, Delvinë, Shijak, nga 3 raste në Devoll, Vorë, nga 2 raste në Rrogozhinë, Librazhd, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Prrenjas, Skrapar, nga 1 rast në Dibër, Poliçan, Dropull.

Gjithashtu gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 928 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 62,533 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 606 pacientë, 35 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 17 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 4 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetaë nga Vlora, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Belshi, 1 qytetar nga Bulqiza, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Kurbini, të moshave 48-83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ndërkohë nga fillimi i pandemisë e deri më tani janë konfirmuar të infektuar me Covid 99,062 persona mes të cilëve kanë humbur jetën 1 653 qytetarë.

COVID-19 – Statistika (20 Shkurt 2021)
Raste të reja ditore 1153
Të shëruar në 24 orë 928
Të shtruar në spitale 606
Humbje jete në 24 orë 17
Testime ditore 3975

Testime totale 436,477
Raste pozitive 99,062
Raste të shëruara 62,533
Raste Aktive 34,876
Humbje jete 1,653

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 21256
Fier 2883
Durrës 1804
Vlorë 1771
Shkodër 1440
Elbasan 1086
Korçë 1000
Lezhë 999
Berat 974
Gjirokastër 903
Kukës 399
Dibër 361./abcnews.al