Shfuqizimi i Gjykatës Speciale në Kosovë, kryesia e Kuvendit i dorëzon projektligjin qeverisë

schedule12:09 - 22 Janar, 2018

schedule 12:09 - 22 Janar, 2018

Kryesia e Kuvendit të Kosovës dërgoi Projektligjin për Shfuqizimin e Gjykatës Speciale në Qeveri, duke cuar një hap më para iniciativën që ndërkombëtarët e konsiderojnë si më të rrezikshmen për Kosovën, dhe për ët cilën kanë paralajmëruar pasoja. Kreu i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, u shpreh se kryesia e Kuvendit ka vendosur që nismën për shfuqizimin e Speciales ta procedojë për shqyrtim në Qeveri. Ai shtoi se tashmë është ekzekutivi i Haradinaj që e ka në dorë vendimin./abcnews.al