Sherr me sende të forta para derbit kryeqytetas, arrestohen 2 persona. Nën hetim 14 të tjerë

schedule09:32 - 22 Janar, 2021

schedule 09:32 - 22 Janar, 2021

Dy persona janë arrestuar dhe 14 të tjerë janë vënë nën hetim pas konfliktit me sende të forta mbrëmë në Elbasan para derbit kryeqytetas Tirana-Partizani. Sipas policisë në pranga janë vënë Stiven Vojka, 28 vjeç dhe Kevi Beqiraj, 19 vjeç, banues në Tiranë. Nga konflikti që ata kanë pasur me njëri-tjetrin janë dëmtuar edhe tre persona të tjerë, tashmë jashtë rrezikut për jetën.

Nga përplasjet ku janë përdorur edhe gurë është dëmtuar edhe një lokal në pronësi të A. M. Tashmë materialet hetimore i kanë kaluar Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për veprime të mëtejshme procedurale.

“U konfliktuan fizikisht me njëri-tjetrin, duke përdorur sende të forta, para ndeshjes së futbollit Tirana-Partizani, arrestohen në flagrancë 2 shtetas, procedohen penalisht 14 të tjerë. Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasit S. V., 28 vjeç dhe K. B., 19 vjeç, banues në Tiranë, si dhe kanë proceduar penalisht në gjendje të lirë 14 shtetas të tjerë.

Arrestimi dhe procedimi i këtyre shtetasve u bë pasi në lagjen “Luigj Gurakuqi”, bulevardi “Aqif Pasha”, Elbasan, këta shtetas, si tifozë të ekipeve të futbollit Tirana dhe Partizani janë konfliktuar fizikisht me njëri-tjetrin, duke përdorur sende të forta, dhe për pasojë janë dëmtuar 3 shtetas, të cilët ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Gjithashtu është dëmtuar me sende të forta (gurë) një lokal në pronësi të shtetasit A. M., Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për veprime të mëtejshme procedurale”, njofton policia.

Sherri i një nate më parë, nga stadiumi u zhvendos në qendër të qytetit të Elbasanit. Pas 90 minutash lojë në fushën e gjelbër në fund triumfuan të kuqtë pas golit të shkodranit Erald Çinari në fund të ndeshjes./mv.abcnews.al