“Shëndetësia falas një gënjeshtër kriminale”, Basha: Anulimi i koncesioneve në ditën e parë të qeverisjes

12:46 | 21/02/202012:460

Në fjalën e mbajtur në konferencën e organizuar ng PD, për shëndetësinë, kreu i demokratëve Lulzim Basha deklaroi se nuk ka shëndetësi falas, por një gënjeshtër kriminale.

Teksa u ndal tek problemet në shëndetësi, Basha tha se kjo qeveri i konsideron pacientët dhe mjekët si armiq.

Basha u ndal edhe tek zgjidhjet që sipas tij do të bëjë menjëherë PD kur të vijë në pushtet. Basha u tregua i prerë se do të anulojnë koncesionet që në ditën e parë të qeverisjes.

“Pagat të rriten në 700 euro për infermierët dhe 100 euro për mjekët. Duhet një ndarje e qartë e ndarjes së roleve në sistem. Gjithcka që ka ndodhur deri më tani do të zhbëhet dhe përgjegjësit do mbajnë përgjegjësi para ligjit’, tha Basha.

Pjesë nga fjalimi i Lulzim Bashës:

Buxheti i shtetit për shëndetësinë është 115 usd për frymë, tre herë më pak se Bosnja. Nuk janë koncesione dhe PPP. Janë vjedhje me kosto 35-40 milionë euro në vit. Me këtë shumë sistemi shendetesor mund të sillet në parametra të pranueshëm. Problemet janë të qarta. Nisin dhe bazohen mbi gënjeshtrën e madhe të shëndetësisë falas. Nuk ka shëndetësi falas, është një parrullë mashtruese Shëndetësi falas nuk nuk ka dhe nuk mund të ketë. E ka thyer ne mes shëndetësinë. Centralizimi i sotëm ka tejkaluar edhe parametrat e regjimit komunist. Arsyeja nuk qendron tek mungesa e vizionit, por tek vjedhja e kësaj qeverie, tek paaftësia dhe keqmenaxhimi i institucioneve shëndetësore, keqpërdorimi politik i tyre, gjë që është kriminale.

Pse është bërë kjo për mungesë vizioni, jo nuk ka ndodhur. Ka ndodhur për aftësinë e pakonkurueshme që karakterizon këtë qe ka shpallur armiq pacientët në radhë të parë dhe pastaj mjekët. Ka angazhuar në këtë fushë debatin pervers se fajin për dështimin apo hartimin e politikave të gabuara e kanë personeli shëndetësor. E njëjta luftë që po bëhet edhe në stafet pedagogjike.

Para një viti bëra një premtm, e dëgjuat dje se do kthejnë mjekë nga diaspora, ne ditë për ditë po na ikin mjekë. A ka kufij marrëzia? Po ti mbaj njëherë këta që ke këtu sepse shpopullimi i personeli shëndetësor po e çon në një krizë të sigurisë kombëtare. Nuk e di ku do jemi kur të mblidhemi përsëri.

Problematika e farmaceutikës. Farmaceutika shqiptare është sot nën pushtetin e mafias së barnave. Nëpërmjet diktimit në bashkëpunim me qeverinë  kemi një treg të kontrolluar nga kjo mafie.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono