Shembja e ndërtesës 10-katëshe në Iran, rritet numri i viktimave, dhjetëra të bllokuar nën rrënoja

schedule08:26 - 24 Maj, 2022

schedule 08:26 - 24 Maj, 2022

Dhjetë njerëz janë vrarë, ndërsa dhjetëra tjerë janë plagosur pasi një ndërtesë 10-katëshe u shemb në Iranin jugperëndimor ditën e djeshme 24 maj, njoftojnë autoritetet iraniane.

Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës për të tërhequr dhjetëra njerëz të bllokuar, ndërkohë raportohet se nën rrënoja mbeten ende persona të bllokuar, raporton BBC.

Pamjet e publikuara nga shembja e pallatit tregojnë muret e pallatit, që kanë rënë mbi makinat që ndodheshin poshtë pallatit, shkruan BBC.

Prokurori lokal Hamid Maranipour tha se pronari i pallatit dhe kontraktori i ndërtesës janë arrestuar.

Ndërtesa ndodhej në rrugën tregtare më të frekuentuar të Abadan-it, ndërsa në katet e para të pallatit po kryeshin punime.